Sanatçı İlhan İrem vefat etti.

Sanatçı İlhan İrem hayatını kaybetti

Posted  7,894 Views updated 2 years ago

Sanatçı İlhan İrem hayatını kaybetti

Türk müziğinin duayen isimlerinden müzisyen İlhan İrem hayatını kaybetti. İlhan İrem'in devam eden sağlık sorunları sebebiyle bir süredir hastanede tedavi gördüğü öğrenildi. 'Konuşamıyorum' 'Anlasana' 'Yazık oldu Yarınlara' gibi unutulmaz eserlerin yaratıcısı olan İlhan İrem'in ölüm haberi sosyal medyada da büyük üzüntü yarattı.

Sanatçı İlhan İrem hayatını kaybetti

Image

Türk müziğinin duayen ismi İlhan İrem, devam eden sağlık sorunları nedeniyle 67 yaşında yaşama veda etti.

Türk müziğinin duayen ismi İlhan İrem, devam eden sağlık sorunları nedeniyle 67 yaşında yaşama veda etti. İrem'in böbrek yetmezliği sebebiyle bir süredir diyaliz tedavisi gördüğü öğrenildi. 2016 yılında da hastaneye kaldırılan ünlü sanatçı İlhan İrem, diyaliz makinasına bağlanmıştı.

Türk müziğinin duayen ismi İlhan İrem, devam eden sağlık sorunları nedeniyle 67 yaşında yaşama veda etti.

Image

'TÜM ZAMANSIZLIKLARI İÇİNDE SEVGİNİN...'

'TÜM ZAMANSIZLIKLARI İÇİNDE SEVGİNİN...'

Türk pop müziğinin usta isimlerinden İlhan İrem'in, geçtiğimiz şubat ayında böbrek rahatsızlığı sebebiyle ağırlaştığı, yoğun bakıma alındığı iddia edilmişti. Bu haberler üzerine sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaşan İrem altına, 'Tüm zamansızlıkları içinde sevginin...(27 Şubat 2022)' notunu düşmüştü.

Image

İLHAN İREM KİMDİR?

İLHAN İREM KİMDİR?

1955 yılında Bursa'da dünyaya geldi. Ortaokulda solfej ve şan dersleri aldı, ancak 14 yaşında okul orkestrasında solist olarak seçilmesiyle müzik hayatına girmeye başladı. 1970 yılında mensubu olduğu Meltemler Orkestrası, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nda Marmara Bölgesi birinciliğini kazandı. Bu dönemde İstanbul'daki pek çok profesyonel müzik grubundan teklif aldı ancak 1972 yılına kadar Bursa'da kaldı. Aynı kadro ile 1972'ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli'nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü.

 

Sanat hayatında 70'li yılları "romantik dönem" olarak adlandıran İlhan İrem, bu dönemde single plaklar ve romantik hit parçalar üretti. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yaptığı ikinci 45'liği "Yazık Oldu Yarınlara - Haydi Sil Gözlerini" genç sanatçıyı bir anda Türkiye'deki en popüler sarkıcılardan biri yaptı. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45'liği "Anlasana" ile başarısını devam ettirdi.

1976 yılında ilk uzunçalar çalışması olan İlhan İrem 1973-1976 yayınlandı. "Havalar Nasıl", "İşte Hayat", "Son Selam", "Ayrılık Akşamı", "Sen Bilirsin", "Bal Ağızlım" gibi her yaptığı 45'lik liste başı oldu.

1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45'liği yayınlandı ve 1979 yılında yayınladığı senfonik yapıdaki Sevgiliye uzunçaları ile Esin Engin'in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. Sevgiliye albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin Kadınım"ı besteledi ve "Hoşgeldin" adı ile seslendirdi. 1987 yılında üçlemenin son bölümü olarak "Ve Ötesi" albümü ile "Uzaklarda Biri Var" (Denemeler) adlı ikinci kitabı yayınlandı. Sonraki Dünden Yarına, 1989 yılında ise Uçun Kuşlar Uçun albümleri yayınlandı.

Sonraki Dünden Yarına, 1989 yılında ise Uçun Kuşlar Uçun albümleri yayınlandı.

İlhan İrem'in yeni şarkılardan oluşan "Cennet İlahileri" adlı albümü 2006 yılında yayınlandı. 2007 senesinde "Siyah Kuğunun Şarkısı" isimli altıncı kitabı "Senfonik Şiir" alt başlığıyla yayınlandı. 2008 yılında çocuklar için hazırladığı "Tozpembe/Progressive Çocuk Şarkıları" isimli bir albüm yayınladı. İlhan İrem, Türkiye'de son dönemde yaşananları kendi penceresinden kaleme aldığı "Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları" isimli yedinci kitabını 2014 yılında yayınladı.

İLHAN İREM KİMDİR?

Image

İlhan İrem sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak olmak üzere pek çok ödül aldı.

İlhan İrem sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak olmak üzere pek çok ödül aldı. Aralarında Hey ve Ses de olmak üzere çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından pek çok kez "yılın erkek sanatçısı" ve "yılın sanatçısı" ödüllerine layık görüldü. Birçok şarkısı ve albümü çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından "yılın şarkısı/yılın albümü" seçildi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi psikoloji mezunu olan eşi Hansu İrem ile 1 Ekim 1991 tarihinde evlenen İrem'in son dönem eserlerinin pek çoğunun şiirlerini eşi yazdı. Çiftin çocuğu yoktur.

İlhan İrem sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak olmak üzere pek çok ödül aldı.

Image

Bazı ölümler insanın içini acıtır. Çok üzgünüm. İlhan abi


Çok güzel bir adam geçti bu dünyadan..


Sessizce, asilce, hayran olunası bir sanat yaşamı ile çekip gitti.


Sessizce, asilce, hayran olunası bir sanat yaşamı ile çekip gitti.


bunca hoyratlığın, kabalığın, görgüsüzlüğün, kinin ortasında... çölde bir su gibi...


İlhan İrem'i kaybetmişiz. Üzdü.


Yazık oldu yarınlara..


Giderken bıraktığım...


Your reaction?

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 Comments