"Cannavaro" Bilgisel

"Fabio Cannavaro" denilince aklınıza gelmesi gerekenler bu bilgiselimizde.

Posted  1,605 Views updated 2 years ago

1. Bu bilgiseli sizlere ulaştırmamıza kaynaklık eden calciolog ( @calciolog_tr ) twitter kullanıcısına teşekkür ederiz.

Bu bilgiseli sizlere ulaştırmamıza kaynaklık eden calciolog ( @calciolog_tr ) twitter kullanıcısına teşekkür ederiz.

İlgili hesabı takip etmek için tıklayınız.

İlgili hesabı takip etmek için tıklayınız.

İlgili hesabı takip etmek için tıklayınız.

2. Napoli altyapısındaki genç bir stoper, Ciro Ferrara'ya "Maradona ile antrenman yapacağıma inanabiliyor musun?" diye sordu. "Hayır, Diego ile antrenman yapmayacaksın. Topu ondan asla alamazsın!" diye yanıtladı Ciro. Ama çocuk, topu Diego'dan kaptı... O çocuk, Cannavaro'ydu.

Image

3. "Takım arkadaşlarım şaşkın ve sessizdi. Diego antrenmanın sonunda gülümseyerek yanıma geldi ve bana kramponlarını hediye etti. O andan itibaren iyi bir defans oyuncusu olmak için en iyilerle karşılaşmam gerektiğini anladım." - Fabio Cannavaro

Image

4. "Atlanta'da oynayan Mutombo, topu bir forvetin suratında durdurduğunda seyirciye döner ve 'Benim evimde olmaz!' diye bağırırdı. Benim için de böyle: Evimde olmaz. Cannavaro da böyleydi, kendi bölgesini yönetir ve bundan keyif alırdı." - Chiellini

5. Bu bilgiseli sizlere ulaştırmamıza kaynaklık eden calciolog ( @calciolog_tr ) twitter kullanıcısına teşekkür ederiz.


6. "Sahada üstatlar vardır: Benim için inanılmaz olan; dünyanın en iyi markajcısı, Juventus'ta ve milli takımda iki farklı zamanda takım arkadaşım olan Fabio Cannavaro'ydu." - Chiellini

Image

7. "Bana çok şey verdi. O ve ben tamamen farklıyız ama Fabio bana büyük gerçekleri öğretti: savunmaya yaklaşım, liderlik... Bana verdiği ücretsiz kurslar için maaşımın bir kısmını ona vermeliyim!" - Chiellini

Image

8. "1.70'in biraz üzerindeydi ama hem uzun hem de kısa forvetlere karşı, hem daha fizikli hem de daha hızlı olanlara karşı ustaydı. Korkunç! Ve savunmaya hükmetme duygusu, saf bir savunmacının doğuştan gelen kurnazlığı... Onun savunma anlayışı okullarda okutulmalı." - Chiellini

Image

9. "Hayallerimin stadı olan San Paolo'nun yanında barmen olarak yazılı bir geleceğim vardı. Sonradan kayınpederim olacak Antonio, Curva B'nin arkasındaki 'Monnalisa' barının sahibiydi ve onunla çalışmamı istiyordu. Öte yandan benim aklımda sadece futbolcu olmak vardı." - Cannavaro

Image

10. "Eylül 1973'te doğduğumda babam Pasquale, Banco di Roma ile üçüncü ligde oynuyordu. Ona zürafa diyorlardı çünkü her şeyi kafasıyla hallediyordu. Bizi yetiştirmek için futbolu erken bıraktı ve futbolun benim için derslerimden uzaklaştırıcı bir unsur olabileceğinden korktu."

Image

11. "Bir gün eve çok sayıda kırık içeren bir karne getirdiğimde babam o kadar kızdı ki spor çantamı ve formamı fırlatıp attı. Ama pes etmedim, okulda mücadele ettim ve sonra Soccavo'da antrenmana çıktım. Orada, Maradona ve Careca'nın oynadığı A takıma yakın olmak bir rüyaydı."

Image

12. "Dönüm noktası olan 1993 yazında 20 yaşındaydım. Serie B'ye yeni yükselen Acireale beni kiralık olarak istedi, her şey hazırdı. Sonra Napoli'ye bana inandığı için her şeyi engelleyen bir hoca geldi. O teknik direktör, Marcello Lippi'ydi."

Image

13. "Lippi, bana her zaman proaktif olmam gerektiğini öğütlüyordu. Cesare Maldini de aynı fikirdeydi: —Topu yerde sektiren defans oyuncusu ölü bir adamdır!"

Image

14. "Lippi, bunu yapabilecek kaliteye sahip olduğumu söyledi. Onun sayesinde top rakip forvetteyken oyunu kontrol etmenin zor olduğunu anladım. Bunu önlemek lazımdı ama bunun için o yıldız oyuncu gibi düşünmeniz gerekiyordu. Ben de hamleleri önceden okuyup tahmin etmeye çalıştım."

Image

14. "İronik bir şekilde 13 yıl sonra tam da bu tekniğimle hatırlanacağım. Almanya karşısında uzatmaların son dakikalarında Del Piero'nun ikinci golüne yol açan çifte müdahalemi hatırlarsınız..."

16. "Kariyerimin en güzel anı Dünya Kupası gökyüzüne yükselirken Berlin'de gerçekleşti. Kutlamalardan sonra Lippi bana şöyle dedi: —O gün seni Napoli'de yanımda tutmakta haklıydım. Sen umut veren genç bir çocuktun. Artık bir erkek oldun ve birlikte dünya şampiyonu olduk..."

Image

17. "Büyük oğlum Christian ile birlikte 10 Temmuz günü şafak vakti Duisburg'da odama ulaştığımda 'küçük kız' karşımdaydı. O küçük kız Dünya Kupası'ydı. Sanki dördüncü çocuğummuş gibi bütün gece ona sarıldım."

Image

18. "Futbol İtalya'da her zaman savunmasıyla ünlü olmuştur. Asla İspanyollar ya da Hollandalılar gibi olmayacağız. Sacchi'den önce bir katenaçyo takımıydık ve sonrasında da bize büyük başarı getiren o sağlam savunma organizasyonunu sürdürdük."

Image

19. "Günümüz futbolunda daha az temas var. Birçok kural, sadece belirli oyuncu türlerini koruyor. Eskiden, odaklanıp iyi savunma yapmak yeterliydi. Bugün defans oyuncusunun topla oynamasını istiyorlar. Nasıl oluyor da 60 gollü forvetler var? Savunmanın da hatası olmalı, değil mi?"

Image

20. "Çocukken idolüm tabii ki Maradona'ydı. Ama referans noktam Ciro Ferrara'ydı. Altyapıdan geldi ve çok şey kazandı. O zamanlar top toplayıcıydım ve bana her zaman Maradona için değil kendisi için top toplayıcılık yaptığımı söylerdi çünkü Maradona topu asla dışarı atmazdı."

Image

20. "İtalya'yı özlüyorum ama özellikle Napoli'yi... Bir gün burada yaşamak için döneceğim. Tarihin en iyisi olan Maradona ile tanışacak kadar şanslıydım ve kariyerimde pek çok kupa kazandım. Şikayet edemem, sokak maçlarından dünyanın zirvesine çıktım."


Your reaction?

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
0
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 Comments