Fazıl Say'ın Babası Ahmet Say yaşamını yitirdi.

Müzik eğitimcisi ve yazarı Ahmet Say, 86 yaşında hayata veda etti.

Gönderildi  1,423 Görünümler güncellenmiş 2 yıl önce

Fazıl Say'ın Acı Günü

Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın müzisyen babası Ahmet Say, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Müzik eğitimcisi ve yazarı Ahmet Say, 86 yaşında hayata veda etti. Fazıl Say, babasının ölüm haberini sosyal medya hesabından duyurdu.

"Babamı kaybettik. Üzüntüm sonsuz. Ahmet Say, Türkiye’nin en değerli aydınlarından biriydi, tüm müzik ve edebiyat çevresinin de başı sağ olsun. 86 yıllık ömründe ne çok eser bıraktı. Ve çok özel çok güzel bir baba oğul ilişkisidir, son anına kadar. Son 3-4 yıldır sağlık sorunları çok fazlaydı. Dostlarım, cenaze merasimi konusunda elimden geldiğince hızlı bilgilendireceğim."

Ahmet Say (1935, Kadıköy, İstanbul - 10 Mayıs 2022), Türk müzik yazarı ve eleştirmeni. İstanbul Erkek Lisesi'nden sonra piyanist Ferdi Ştatzer'in tavsiyesi üzerine 1946'da İstanbul Belediye Konsevatuvarı'na girdi, 1950'de burayı bıraktı. Bu süre içinde piyano, teori ve armoni çalıştı. 1954 yılında, altı yıl yaşayacağı Almanya'da basın yayın eğitimi aldı. Türkiye'nin az sayıdaki müzik yazarından birisidir. Müzik kitapları üniversitelerin müzik bölümlerinde temel eser olarak okutulmuştur. 1967’de Türk Solu dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.  12 Mart darbesi döneminde 4 kez gözaltına alındı, 17 ay hapis yattı.Türk piyanisti ve bestecisi Fazıl Say'ın babasıdır.

Merhum Ahmet Say için 12 Mayıs Perşembe günü saat 10:30'da Çankaya Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde bir anma töreni düzenlenecek, ardından Ankara Kocatepe Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığı'nda sonsuzluğa uğurlanacaktır.

 

Ahmet Say yaşamını yitirdi.


Bize üye olun

infoclear