"Dünya'nın ötesinde yaşam belirtileri"

Çin, Dünya dışı medeniyete dair sinyal yakalamış olabileceklerini gösteren raporu yayından kaldırdı

Gönderildi  1,338 Görünümler güncellenmiş 1 yıl önce

Pekin destekli Science and Technology Daily'nin raporuna göre Çin'in dev Sky Eye teleskopu Dünya'nın ötesinde yaşam belirtileri yakalamış olabilir.

Dünyanın en büyük radyo teleskobu olan Sky Eye tarafından tespit edilen dar bantlı elektromanyetik sinyaller, daha önce yakalananlardan farklı görünüyor ve bilim insanları araştırmalarını derinleştirmeye devam ediyor. 

Raporda, dünya dışı medeniyet arama ekibinin üyesi olan bilim insanı Zhang Tonjie'ye atıfta bulunuluyor. Bu ekip Pekin Üniversitesi, Çin Bilimler Akademisi Ulusal Astronomik Gözlemevi ve California Üniversitesi, Berkeley tarafından ortaklaşa kuruldu.

Zhang, şüpheli sinyallerin bir tür radyo paraziti olabileceğini ve daha fazla araştırma gerektirdiğini sözlerine ekliyor.

 

Sizce şu koca evrende insanoğlundan başka dünya dışı medeniyetler varmı?

Image
Olduğunu düşünüyorum.
Olsaydı şimdiye kadar karşılaşırdım.
Onlar içimizde değillermi?

Science and Technology Daily, raporun neden yayından kaldırıldığı ile ilişkili sorulara henüz yanıt vermedi veya herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. 

Eylül 2020'de, Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde bulunan ve 500 metre çapa sahip Sky Eye, resmi olarak dünya dışı yaşam arayışını başlatmıştı. 

Şüpheli sinyaller birkaç yıldır inceleniyordu

Rapora göre Zhang, ekibin 2020'de 2019'da toplanan verileri işlerken iki grup şüpheli sinyal tespit ettiğini ve 2022'de öte gezegen hedeflerindeki gözlem verilerinden başka bir şüpheli sinyal bulduğunu söyledi.

Zhang, Çin'in Sky Eye'ının düşük frekanslı radyo bandında son derece hassas olduğunu ve yabancı uygarlıkların araştırılmasında kritik bir rol oynadığını kaydetti.

Bize üye olun

infoclear